Falkirk FC Officials


Falkirk FC Officials 1877-1905

President
Honorary President
Vice President
Treasurer
Secretary
Year




John Fleming

Jan 1878
William Gentleman
Baillie Mitchell

Harry Smith
George Richardson
May 1879




George Richardson
1880




George Richardson
18811
Captain Hume

Charles Malcolm

Harry Smith
George Richardson
May 1882
Baillie Blackadder

Charles Malcolm
Harry Smith
Robert Bishop
May 1883


Charles Malcolm
Harry Smith
Robert Bishop
May 1884
James Wilson

Thomas Hamilton
Harry Smith
Robert Bishop
May 1885
James Wilson

Harry Smith
Thomas Hamilton
Robert Bishop2/
David Moffat
June 1886
David Mitchell
James Wilson

Harry Smith

Thomas Hamilton

Robert Bishop

May 1887
David Mitchell
James Wilson
W.Carmichael
Thomas Hamilton
Robert Bishop
May 1888
David Mitchell
James Wilson
Murdoch McIntyre
Gilbert McIntosh
Robert Bishop
Asst- John Gillespie
June 1889
David Mitchell
James Wilson
Murdoch McIntyre
John McIntosh
Robert Bishop
June 1890
David Mitchell
James Wilson
Murdoch McIntyre
John McIntosh
Robert Bishop3/
Thomas Waugh
May 1891
Alex Stevenson
David Mitchell &
James Wilson
Murdoch McIntyre
Harry Smith
Thomas Hamilton4/
Murdoch McIntyre
June 1892
Alex Stevenson
David Mitchell &
James Wilson
Thomas Hamilton
Thomas Waugh
Robert Bishop
June 1893
Alex Stevenson
David Mitchell &
James Wilson
Thomas Hamilton
Thomas Waugh

Robert Bishop

June 1894
Alex Stevenson
David Mitchell &
James Wilson
Murdoch McIntyre
Thomas Waugh
Robert Bishop5/
David Walker
June 1895
Alex Stevenson
William Forbes,
David Mitchell &
James Wilson
Murdoch McIntyre
Thomas Waugh
David Walker
June 1896
Alex Stevenson
William Forbes,
David Mitchell &
James Wilson
Murdoch McIntyre
Thomas Waugh
David Walker
June 1897
Alex Stevenson
William Forbes,
David Mitchell &
James Wilson
Murdoch McIntyre
Thomas Waugh
Charles Napier
May 1898
Alex Stevenson
William Forbes,
David Mitchell &
James Wilson
Murdoch McIntyre
Thomas Waugh
Charles Napier6/
William Nicol
May 1899
Murdoch McIntyre
William Forbes,
David Mitchell,
James Wilson &
Alex Stevenson
Thomas Waugh
Harry McNaught
William Nicol
May 1900
Murdoch McIntyre
William Forbes,
David Mitchell,
James Wilson &
Alex Stevenson
Thomas Waugh
Harry McNaught
William Nicol
June 1901
Murdoch McIntyre
William Forbes,
David Mitchell,
James Wilson &
Alex Stevenson
Thomas Waugh
Harry McNaught
William Nicol
March7 1902




William Nicol
1903




William Nicol
1904




William Nicol
1905

Sources = Falkirk FC AGM’s and other meetings, etc published in the Falkirk Herald & Falkirk Mail

Notes –
People in Italics played for FFC 1st XI

1Although no AGMs have been found for 1880 or 1881, at a private function in September 1882, George Richardson was honoured by members of the club ‘as a mark of the esteem in which he has been held by them as their Secretary for the last four years’.
2Robert Bishop resigned as Secretary on Monday 16th August 1886, replaced by David Moffat.
3Robert Bishop resigned as Secretary on Tuesday 1st December 1891, replaced by Thomas Waugh.
4Thomas Hamilton resigned as Secretary c Monday 14th November 1892, replaced by Murdoch McIntyre.
5Robert Bishop resigned as Secretary on 2nd November 1895, replaced by David Walker.
6Charles Napier resigned as Secretary on Tue 5th September 1899, replaced by Wiliam Nicol.
7There was no AGM in 1902 because of the 25th Anniversary celebrations, every official was unanimously re-elected at the previous ordinary meeting.